Please select your page

Вести

„Бајрамска софра“ 16. пут отворила Улицу отвореног срца у Новом СадуТрадиционално 16. годину за редом, у Новом Саду је отворена манифестација „Улица отвореног срца - Бајрамска софра“ коју организују исламска заједница Србије - Мешихати србијански и санџачки, Муфтијство војвођанско и Удружење „Нур-Светлост“ уз подршку Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама, Министарства културе, АП Војводине, Града Новог Сада, Културног центра Новог Сада и  других донатора. 

Нови Сад је мултинационални и мултиконфенсионални град, који бројним манифестацијама показује заједништво и подршку, те гаји различитости као своје највеће богатство.

Бајрамска софра је и ове године окупила представнике верских заједница, Града и Покрајине, као и бројне Новосађане који су могли да уживају у пригодном културно-уметничком програму и бројним гастрономским специјалитетима. Ова манифестација је била прилика да се сви окупе за трпезом на којој нису само најразноврснији специјалитети, већ љубав са којом су исти спремани и жеља да се исти , као и радост, поделе са другима.

Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка честита свим припадницима исламске вероисповести Бајрам, уз традиционални поздрав: Бајрам Шериф Мубарек Олсун.


Од изазова до решења: Одржан „Округли сто Усвојење – право детета на живот у породици“Покрајински заштитник грађана – омбудсман јуче је организовао Округли сто на тему „Усвојење – право детета на живот у породици: Системска заштита најбољег интереса детета“. Скуп је организован с циљем целовитог сагледавања стања, потреба, изазова и сачињавања заједничких закључака и предлога за унапређење и адекватну заштиту права детета.          

На почетку скупа, учеснике су поздравиле доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана – омбудсманка и заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке за права детета Јована Ђурић, која је истакла да је дужност свих која раде са децом и за децу да осигурају да процес усвојења детету пружи сигурност, осећај припадности и идентитет. Указала је на то да је од пресудне важности да кроз стално усклађивање наших пракси са највишим стандардима и мултидисциплинарни приступ, на адекватан начин утврдимо општу подобност усвојеника и усвојитеља и осигурамо безбедно и подстицајно окружење за правилан раст и развој детета.

О својим искуствима, изазовима, дилемама, као и предлозима за унапређење праксе у остваривању права детета на живот у породици и заштиту његовог најбољег интереса говорили су представници Министарства за бригу о породици и демографију, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Покрајинског секретаријата за здравство, Покрајинског завода за социјалну заштиту, Центара за социјални рад из Новог Сада, Панчева и Суботице, Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад, Дома здравља Нови Сад, Фондације „Рођени из душе“ и Удружења „Шанса за родитељство“.

Учесници округлог стола сагласили су се, између осталог, да је потребно обезбедити увођење стандарда у поступак усвојења, едуковати стручне раднике и формирати тимове специјализованих стручних радника који би се бавили само поступком усвојења, развити механизме подршке деци и усвојитељима у току и након усвојења. Истовремено, указали су и на значај благовременог планирања сталности и потребе за правовременим решавањем статуса детета.

Посебно је истакнута важност адекватне континуиране сарадње и умрежености надлежних институција, укључујући здравствени, образовни, систем социјалне заштите, систем правосуђа и организације цивилног друштва. Наглашено је да једино заједничким радом доприносимо остваривању, заштити и унапређењу права и добробити сваког детета у пуној мери, јер у систему заштите деце нема места за пропусте, а свако дете које добије шансу за живот у здравој породици представља успех целокупног друштва.

Од изазова до решења: Одржан „Округли сто Усвојење – право детета на живот у породици“


Покрајинска омбудсманка провела дан са девојчицама из ЕХО клубаПокрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је провела дан са девојчицама из ЕХО клуб за девојчице, који окупља девојчице узраста од 14 до 19 година.

Ван канцеларијског амбијента, у Каменичком парку, омбудсманка је разговарала је са групом девојчица о различитим животним ситуацијама са којима се младе суочавају, њиховим правима, као и о институцијама и пружаоцима помоћи и подршке у остваривању тих права. Посебна пажња посвећена је важним темама које се тичу положаја девојчица и младих жена, укључујући ступање у ране бракове, значај образовања, личног развоја и економског осамостаљивања.

ЕХО спроводи активности са Клубом девојчица, у оквиру активности подршке девојчицама кроз пројекат „Оснаживање девојчица и жена Ромкиња“, који подржава Евангеличка Лутеранска Црква из Америке (ЕЛЦА).


Јавно здравље на локалном нивоу у Републици Србији и искуства из регионаПоводом десетогодишњице доношења закона о јавном здрављу Републике Србије у хотелу Метропол Палас у Београду, данас смо присуствовали састанку Мреже за здравље Сталне конференције градова и општина (СКГО) под називом „Јавно здравље на локалном нивоу у Републици Србији и искуства из региона“.

Циљ састанка је био сагледавање резултата и пренос практичних знања  у области јавног здравља на локалном нивоу кроз сегменте домаће праксе, регионалних искустава, мултидисциплинарне сарадње и партнерстава.

Поред многобројних представника релевантних министарстава и локалне самоуправе, чланова локалних савета за здравље, међународних организација, здравствених установа и других, састанку су присуствовале др Драгана Ћорић Покрајинска заштитница грађана-омбудсманка и заменица Покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке Слађана Мандић Миљанић.

Јавно здравље на локалном нивоу у Републици Србији и искуства из региона


Одржано предавање о институционалном одговору на насиље у породици за студенте Правног факултетаПокрајински заштитник грађана - омбудсман организовао је 22. маја 2026. године на Правном факултету Универзитета у Новом Саду предавање за студенте и студенткиње који учествују у раду Правне клинике за борбу против насиља у породици.

Ова обука реализована је у оквиру потписаног Споразума о сарадњи између институције Покрајинског заштитника грађана и Правне клинике, са циљем унапређења знања о институционалном одговору на насиље према женама. Кроз презентације и рад у групама, учесници су анализирали нормативни оквир заштите, процену ризика и значај мултисекторске сарадње надлежних институција у сузбијању родно заснованог насиља и насиља у породици.

Наставком ове праксе, институција омбудсмана настоји да студентима, преношењем практичних искустава и знања, пружи додатну подршку у едукацији за будући професионални рад у области заштите људских права.