Please select your page

Вести

Драгана Ћорић са сарадником Василијем Зорићем на састанку са представницима општине АпатинПокрајинска заштитница грађана - омбудсманка, доц. др Драгана Ћорић, је дана 15. марта 2024. године била у службеној посети Општине Апатин.

На почетку посете, састала се са председницом општине Дубравком Кораћ, начелницом општинске управе Наташом Ћурчић и помоћницом председнице општине за образовање и омладинску политику Милком Никшић где су разговарали о актуелним проблемима у општини.

Након званичног дела посете Омбудсманка је посетила знаменитости општине, пре свега православни храм Сабор светих апостола у Апатину.

Такође, Омбудсманка је посетила Народну библиотеку "Миодраг Борисављевић" где се састала са директорком библиотеке Сањом Шијан и њеним сарадницима у библиотеци донирала публикације чији је издавач Покрајински заштитник грађана - омбудсман.

Посета је обухватила и обилазак Културног центра Апатин, а у склопу тога посету галерији Меандер и апатинском позоришту, где се Омбудсманка састала са директорком културног центра Данијелом Обрадовић.

Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка се захваљује на гостопримству и радује се будућој сарадњи са општином Апатин.

Заједничка фотографија испред православног храма Сабор светих апостола у Апатину

Заједничка фотографија у Народној библиотеци ,,Миодраг Борисављевић” у Апатину

Заједничка фотографија Омбудсманке Драгане Ћорић и сарадника Василија Зорића са домаћинима општине Апатин

 


Састанак са женама у ЈГСП-уМеђународни дан жена, 8. март, празник је који слави еманципацију жена у савременом друштву и уједно прилика да се подсети да се улагањем у постизање родне равноправности обезбеђује социјална и политичка инклузија, поштовање људског достојанства, економски напредак и друштво у којем свако може да напредује.

Ставови о томе да су одређени послови искључиво женски или искључиво мушки вуку корене у у дубоко укорењеном патријархату и давној историји, када је основна улога жене била улога домаћице. Подела послова према полу је стереотип који деца уче још од обданишта - девојчицама и дечацима сугерише се којим играчкама да се играју и које факултете и професије да бирају. Ипак, жене се данас све више охрабрују да се баве традиционално „мушким занимањима“ и да освајају просторе који им раније нису били доступни, а некада груба граница између родних улога почиње да бледи. Како бисмо разбили родне стереотипе у друштвеном и економском животу, морамо, између осталог, учинити видљивим жене на положајима, позицијама и пословима који важе за „мушке“, и на тај начин подстицати девојчице и девојке да без ограничавања бирају професије. Родна равноправност омогућује свој деци, и девојчицама и дечацима, да остваре свој пун потенцијал.

Поводом обележавања Међународног дана жена покрајинска омбудсманка доц. др Драгана Ћорић и заменица за равноправност полова Снежана Кнежевић састале су се у Јавном градском саобраћајном предузећу „Нови Сад“ са женама које возе градске аутобусе и које својим примером разбијају стереотипе о типично „мушким“ и типично „женским“ пословима. Иако призор жене за воланом аутобуса још увек представља редак и за многе чудан призор, све већи број жена које се баве овим послом доказ су да се ситуација мења и да све више жена показује интересовање за професије које су раније биле доступне само мушкарцима, али и за занате који су до скоро били традиционално „мушки“. Покрајинска омбудсманка и заменица посетиле су у Ветернику и Агнес Добаи, жену која се бави обућарством и израдом разних предмета од коже, попут каишева, уложака за обућу, ортопедских ципела, кожних наруквица и обуће за бебе и децу.  

Међународни дан жена установљен је у знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године, када је 15.000 жена је тражило краће радно време, боље плате и право гласа. Иницијативу за тај празник дала је немачка феминисткиња Клара Цеткин, а први Дан жена прослављен је 1911. у Аустрији, Немачкој, Швајцарској и Данској. Генерална скупштина УН је 1977. године резолуцијом прогласила 8. март Даном женских права и међународног мира.

Састанак са женама у ЈГСП-у


Снежана Кнежевић на састанку са турском делегацијомДелегација Турске је, на позив UN WOMEN Србија, боравила  у вишедневној студијској посети Републици Србији која је била посвећена родно одговорном буџетирању.

Јуче, 29. фебруара,  посетили су покрајинске институције које имају кључну улогу у спровођењу родно одговорног буџетирања и који су том приликом  гостима презентовали примере добре праксе на покрајинском нивоу. Присутнима се обратила Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић која се укратко осврнула на  процес увођења родно одговорног буџетирања  у АП Војводини. Искуства у имплементацији овог процеса  и унапређењу родне равноправности  на нивоу АП Војводине представиле су Татјана Радојевић саветница и лице задужено за родну равноправност у Покрајинском секретаријату за финансије, Ђенђи Селеши, помоћница у Покрајинском секретаријату за социјалну политику, демографију и равноправност полова и Снежана Кнежевић,  заменица покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке.   

Делегацију Турске чинили су представници Министарства породице и социјалних услуга, Министарства трезора и финансија, Одбора за једнаке могућности за жене и мушкарце и Одбора за планирање и буџет.

Заједничка фотографија присутних на састанку


Приказ конференције за медијеПокрајински заштитник грађана – омбудсман дужи низ година сусреће се са појавом да грађани и грађанке незадовољни поступањем институција, проблем износе у јавност и покушавају да се у медијском простору изборе за исход који сматрају праведним. У најбољој намери да заштите своје дете, дешава се да родитељи јавности изложе осетљиве податке и информације које дубоко задиру у приватност детета и своје породице, а понекад и информације о другој деци и породицама, чиме доприносе продубљивању проблема пре него његовом решавању. На овај начин неретко родитељи додатно угрожавају и само своје родитељско право.

Омбудсман подсећа на то да је родитељско право изведено из дужности родитеља и постоји само у мери која је потребна за заштиту личности и интереса детета. Орган старатељства има право да покрене поступак превентивног или корективног надзора над вршењем родитељског права када доноси одлуке којима исправља родитеље у вршењу родитељског права, као и да пред надлежним судом покреће поступке делимичног или потпуног лишења родитељског права када процени да је то у најбољем интересу детета.

У својим извештајима и свим расположивим механизмима, Омбудсман дужи низ година указује на потребу за улагањем у развој услуга у заједници и проблем недостатка људских и материјалних ресурса и капацитета у системима социјалне и здравствене заштите, те образовном систему, а који се у великој мери одражавају на квалитет поступања одговорних органа и институција. Супротно уверењима да се деца неосновано измештају из породице, искуство Омбудсмана говори о томе да институције посежу за оваквим рестриктивним мерама изузетно и само онда када недвосмислено процене да је то у најбољем интересу детета. Чешће је случај да деца, управо због недостатка ресурса и капацитета институција, у дужем временском периоду буду изложена неадекватном родитељском старању, насиљу и занемаривању, будући да се неблаговремено предузимају мере превентивног и корективног надзора над вршењем родитељског права, те обезбеђивање заштите детета у хранитељског породици.

Покрајински омбудсман је током претходних година више пута јавно, путем саопштења, апеловао на медије, као и на све представнике и представнице органа јавне власти, установа и других институција да, приликом извештавања и информисања јавности о својим активностима, у пуној мери поштују права детета гарантована Конвенцијом Уједињених нација о правима детета и законом.

Право детета на приватност као и на поштовање личног достојанства, психичког и физичког интегритета детета не смеју бити угрожени несавесним и сензационалистичким извештавањем медија, а право јавности да зна и интереси појединаца и група не смеју бити изнад принципа поштовања најбољег интереса детета.

Омбудсман сматра недопустивим уплитање трећих лица и ненадлежних организација у рад надлежних органа и институција, а сваки облик притиска на рад институција опасним, будући да се тако омета рад оних чија је дужност и обавеза да штите права и приватност детета, као и осетљиве информације до којих долазе у току поступања.

Разоткривањем идентитета детета и излагањем осетљивих приватних, личних података о детету и његовој породици у јавности, дете и породица излажу се ризицима од нежељених коментара и субјективних процена и интерпретација јавности, а сам приказ детета у јавном медијском садржају може додатно утицати и појачати трауматично искуство детета и произвести вишеструку штету по његов развој, доживљај његове личне вредности и слике о себи, угрозити му здравље, а неретко и његову безбедност и сигурност. Истовремено некритички однос грађана и грађанки према објавама које се пласирају у медијском простору, у још већој мери доприноси ширењу непроверених, непотпуних и погрешно интерпретираних информација. Јавно мњење се тако формира искључиво на једностраном и необјективном информисању што код грађана и грађанки може изазвати узнемиреност, створити осећај несигурности и страха и довести до неповерења у институције.

Покрајински омбудсман посебно наглашава то да је медијско извештавање о случајевима кршења људских права од великог значаја и за само поступање ове институције која, управо на основу сазнања из медијских извора, покреће поступке по сопственој иницијативи када оцени да постоји или је постојала могућност повреде права грађана од стране органа управе.

Имајући у виду да се од почетка године у медијском простору појавило више случајева различитих притисака појединаца/појединки и група на поступање институција које се негативно одражавају на заштиту права детета, Покрајински омбудсман још једанпут упућује апел доносиоцима одлука и надлежним органима да предузимају све мере у циљу заштите права и интереса детета, како би се сваком појединачном детету осигурало да расте и развија се у сигурном, безбедном и подржавајућем окружењу. Омбудсман апелује на медије да приликом извештавања воде рачуна о праву на приватност и на поштовање личног достојанства детета, да се уздржавају од сензационализма и да следе препоруке које се односе на поштовање стандарда и професионалног и етичког извештавања. Напослетку, Омбудсман позива грађане и грађанке да критички сагледавају информације које се шире медијским простором и у које, због заштите најбољих интереса детета, немају пун увид, како и сами не би предузимали акције и активности којима се крше права детета и онемогућава пуна заштита права детета.


доц. др Драгана Ћорић и проф. др матеј Савић на састанкуИнституцију Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана је 26. фебруара 2023. године посетио проф др. Матеј Савић, професор Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци.

Посета је реализована у оквиру рада на краткорочном научном и развојном пројекту „Образовање младих као механизам заштите људских права - развој заједничког курикулума“,  којим руководи покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић.

У оквиру посете разговарано је о сарадњи између Факултета и Омбудсмана, размени  штампаних и других издања, те успостављању чвршћих веза између институција.