Група деце из вртића „Вилењак“ са својим васпитачицама посетила је данас Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана. Том приликом деца су обишла канцеларије и запосленима уручила своје новогодишње честитке. У кабинету покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке доц. др Драгане Ћорић деца су разговарала са омбудсманком, имала прилику да јој поставе питања, као и да чују нешто о раду који обавља.
Улога независних институција за људска права је да предузимају све у својој моћи како би обезбедиле пуно поштовање права детета. Задатак друштва, између осталог, а у складу са општим приницима Конвенције Уједињених нација о правима детета је да призна децу као активне чланове заједнице и друштва, која имају своја интересовања и мишљења. Покрајински омбудсман управо спровођењем оваквих и сличних активности жели да допринесе заштити и унапређењу права детета у нашој земљи.
Покрајинска заштитница грађана – омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је у четвртак 12. јануара 2023. године посетила Карловачку гимназију у Сремским Карловцима. После разговора са директором и руководством школе, у Свечаној сали Карловачке гимназије Покрајинска заштитница грађана одржала је предавање свим ученицима и ученицама трећег разреда, у оквиру предмета Основи геополитике на тему „Људска права у геополитици“. Ученици и ученице су интерактивно учествовали у предавању на тему људских права, указано на њихов вредност и значај, где образовно-васпитне и независне институције имају заједнички интерес да посвећено раде на њиховом промовисању, усвајању и унапређењу.
Покрајинска заштитница грађана – омбудсманка доц. др Драгана Ћорић угостила је данас ученицу седмог разреда Основне школе „Жарко Зрењанин“ из Новог Сада, Ксенију Бушковић, која је искористила ову прилику да интервјуише и постави питања која се тичу равноправности полова као и проблема у вези са вршњачким насиљем.
Како је Покрајински заштитник грађана – омбудсман навео да ће у фокусу интересовања поред општих надлежности и послова којима се институција бави, бити права детета и права на ментално здравље, то су управо биле једне од главних тема овог интервјуа. Поред поменутих тема, ученица је такође постављала питања која се тичу феминизма, тзв. родних улога у друштву, али и мизогиније као и мизандрије. Највећи фокус разговора је био на правима грађана, пре свега деце, на заштити од вршњачког насиља, којим ће се Покрајински заштитник грађана - омбудсман бавити у наредном периоду.
Ово је једна у низу од активности у области унапређење и заштите права детета, те ће се у наредном периоду ове активности наставити на целој територији Аутономне покрајине Војводине.
Покрајински заштитник грађана – омбудсман учествовао је јуче на конференцији под називом „Институционални одговор на фемицид у Републици Србији“ у Дому Народне скупштине Републике Србије у организацији Женске парламентарне мреже и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова.
Учесници конференције су се кроз три сесије детаљно бавили различитим аспектима борбе против фемицида – од анализе тог проблема у Србији, преко разматрања рада институција и одговара на фемицид, до утврђивања препорука и даљих корака у адекватном одговору и борби против фемицида.
Заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке за равноправност полова Снежана Кнежевић говорила је о мрежи „Живот без насиља“ која је формирана 2005. године на иницијативу Покрајинског омбудсмана и која окупља институције и установе које се баве насиљем у породици на територији АП Војводине. Осврнувши се на активности институције Покрајинског омбудсмана у области превенције насиља у породици и фемицида, који, између осталог, покреће поступке по сопственој иницијативи у случајевима убистава у породично-партнерским односима на територији АП Војводине обраћањем надлежним институцијама, заменица покрајинске омбудсманке представила је присутнима предлоге препорука односно будућих корака који би допринели унапређењу институционалног одговора на фемицид.
Данас је у Скупштини Града Новог Сада одржана прва овогодишња седница Градског ученичког парламента. Отварању Седнице, уз в.д. начелника Градске управе за образовање Радована Ковачевића, присуствовао је и заменик Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана за права детета Милан Дакић.
У обраћању ученицима и ученицама, заменик Дакић подсетио је на то да је на иницијативу Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана, у мају ове године, закључен споразум о сарадњи ове институције и Градског ученичког парламента у Новом Саду, те да су у претходном периоду представници овог тела активно учествовали на више стручних и едукативних скупова, округлих столова и трибина у организацији Омбудсмана представљајући глас деце и младих. Младим парламентарцима и парламентаркама пожелео је успешан рад и нове заједничке активности у области заштите и унапређења права детета.
Градски ученички парламент у Новом Саду је једини парламент у Републици Србији који окупља ученике основних и средњих школа са територије јединице локалне самоуправе у циљу заједничког настојања да се ученицима и ученицима обезбеди укључивање и пуна партиципација у друштву, живот у сигурном и безбедном окружењу и остваривање највишег степена њихових људских, личних и развојних потенцијала.