Заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке, Слађана Мандић Миљанић, учествовала је у раду округлог стола „Бескућништво у Новом Саду – кораци ка услугама спрам потреба“ одржаног 2. јуна 2026. године у Новом Саду, у организацији „Екуменске хуманитарне организације“, „Мреже за борбу против бескућништва“ и организације „АДРА“.
Округли сто је организован у циљу представљања резултата истоименог истраживања, као и размене искустава, сагледавања изазова и приказа добре праксе институција и удружења која се директно баве овим сложеним друштвеним проблемом. Скуп је окупио представнике релевантних покрајинских и градских институција, установа социјалне заштите, као и организација цивилног друштва које пружају директну подршку припадницима ове изузетно рањиве групе грађана.
Током конструктивног разговора, изнети су кључни подаци из спроведеног истраживања који указују на неопходност јачања сарадње између јавног и цивилног сектора како би се на адекватан начин одговорило на стварне, свакодневне потребе лица у ситуацији бескућништва. Као кључни закључци овог скупа издвојене су две конкретне иницијативе. Препозната је хитна потреба за креирањем јединственог и лако доступног водича (информатора) који би садржао све релевантне информације о правима, доступним услугама, локацијама и начинима остваривања помоћи, а који би био директно усмерен ка овим лицима, као и организацијама и институцијама које са њима сарађују на терену. Наглашена је и потреба за иницирањем сарадње са представницима градских и покрајинских власти у циљу проналажења трајног или привременог просторног решења које би служило за прихват и смештај лица у ситуацији бескућништва, посебно имајући у виду повећање потреба на територији Града Новог Сада.
Заменица Слађана Мандић Миљанић, истакла је да ће Покрајински заштитник грађана – омбудсман наставити да, у оквиру својих надлежности, подржава рад организација цивилног друштва, активно прати ову тематику и делује као спона између институција и удружења, заступајући права грађана који се налазе у стању социјалне потребе и на маргини друштвене видљивости.
У организацији Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана, 2. јуна 2026. године у Новом Саду одржан је састанак Координационог тима Мреже „Живот без насиља“.
Састанку су присуствовали представници и представнице ресорних покрајинских секретаријата, Завода за социјалну заштиту и Завода за равноправност полова. Учесници су сагледали постигнуте резултате у раду на превенцији и сузбијању насиља у оквиру Акционог плана Мреже за период 2025–2026. године, размотрили тренутне потребе Мреже и договорили даље активности за предстојећи период. Такође, предложено је да се у другој половини године почне са припремом новог Акционог плана, чиме се наставља континуирана међуинституционална сарадња на јачању система заштите од насиља.
Поводом разматрања извештаја Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана за 2025 годину у Скупштини АП Војводине, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је гостовала у емисији Kulturako aresipe ромске редакције РТВ.
Говорећи о поштовању права националних мањина у Војводини, али и о другим актуелним темама, најављени су нови Дани отворених врата Омбудсмана у другим градовима у АПВ, који ће се у вишејезичним срединама, као што је општина Кањижа, одржавати двојезично - на српском и мађарском.
Емисију можете погледати на следећем линку: https://media.rtv.rs/rom/kulturako-aresipe/109692, док се Извештај ПЗГО за 2025. годину налази на https://www.ombudsmanapv.org/riv/index.php/dokumenti/godisnji-izvestaj.html
У петак, 30. маја, у Парку природе Палић одржано је Покрајинско такмичење у пружању прве помоћи и реалистичком приказу повреда, стања и обољења.
На такмичењу је учествовало: 19 екипа подмлатка, 12 екипа омладине, 9 екипа у реалистичком приказу повреда, стања и обољења.
Као гости Црвеног крста Војводине, ревијално су се такмичиле и екипе омладине из Орашја – Црвени криж Федерације БиХ и екипа из Подгорице – Црвени крст Црне Горе, док су такмичење својим присуством подржали и представници Црвеног крижа осијечке жупаније из Републике Хрватске.
Такмичари су кроз радне полигоне и тестове показали завидно знање, спремност и хуманост у пружању прве помоћи.
Говорећи на отварању такмичења, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је свим такмичарима пожелела успех и да се заправо не такмиче једни са другима, већ само са собом од јуче - јер чврсто верује да ће сваког дана бити хуманији и спремнији да помогну људима у оваквим ситуацијама. Вештине које овде стичу, као волонтери Црвеног крста су вештине важне за живот и развијање емпатије.

Покрајински заштитник грађана – омбудсман јуче је организовао Округли сто на тему „Усвојење – право детета на живот у породици: Системска заштита најбољег интереса детета“. Скуп је организован с циљем целовитог сагледавања стања, потреба, изазова и сачињавања заједничких закључака и предлога за унапређење и адекватну заштиту права детета.
На почетку скупа, учеснике су поздравиле доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана – омбудсманка и заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке за права детета Јована Ђурић, која је истакла да је дужност свих која раде са децом и за децу да осигурају да процес усвојења детету пружи сигурност, осећај припадности и идентитет. Указала је на то да је од пресудне важности да кроз стално усклађивање наших пракси са највишим стандардима и мултидисциплинарни приступ, на адекватан начин утврдимо општу подобност усвојеника и усвојитеља и осигурамо безбедно и подстицајно окружење за правилан раст и развој детета.
О својим искуствима, изазовима, дилемама, као и предлозима за унапређење праксе у остваривању права детета на живот у породици и заштиту његовог најбољег интереса говорили су представници Министарства за бригу о породици и демографију, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Покрајинског секретаријата за здравство, Покрајинског завода за социјалну заштиту, Центара за социјални рад из Новог Сада, Панчева и Суботице, Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад, Дома здравља Нови Сад, Фондације „Рођени из душе“ и Удружења „Шанса за родитељство“.
Учесници округлог стола сагласили су се, између осталог, да је потребно обезбедити увођење стандарда у поступак усвојења, едуковати стручне раднике и формирати тимове специјализованих стручних радника који би се бавили само поступком усвојења, развити механизме подршке деци и усвојитељима у току и након усвојења. Истовремено, указали су и на значај благовременог планирања сталности и потребе за правовременим решавањем статуса детета.
Посебно је истакнута важност адекватне континуиране сарадње и умрежености надлежних институција, укључујући здравствени, образовни, систем социјалне заштите, систем правосуђа и организације цивилног друштва. Наглашено је да једино заједничким радом доприносимо остваривању, заштити и унапређењу права и добробити сваког детета у пуној мери, јер у систему заштите деце нема места за пропусте, а свако дете које добије шансу за живот у здравој породици представља успех целокупног друштва.

