Please select your page

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijimaZamenica pokrajinske zaštitnice građana – ombudsmanke Slađana Mandić Miljanić prisustvovala je konferenciji povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima, održanoj u ponedeljak 15. juna u Evropskoj kući u Beogradu, koju su zajednički organizovali Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Crveni krst Srbije i Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) u Srbiji.

Konferencija je ukazala na značaj dijaloga o pravima starijih osoba i njihove zaštite od svih oblika nasilja, zanemarivanja i diskriminacije, a posebna pažnja bila je posvećena inicijativi za donošenje prve Konvencije UN o pravima starijih osoba.

15. jun - Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijima obeležava se od 2006. godine na inicijativu Međunarodne mreže za prevenciju nasilja nad starijima, a od strane Ujedinjenih nacija zvanično je ustanovljen 2011. godine.  U Republici Srbiji obeležava se od 2007. godine na inicijativu Crvenog krsta Srbije.


Nacionalni dan rodne ravnopravnosti obeležen predavanjem za srednjoškolce u ŽabljuPovodom 11. juna – Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti, Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman, u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice i Zavodom za ravnopravnost polova, a uz podršku Opštinske narodne biblioteke „Veljko Petrović“ u Žablju, organizovao je edukativno predavanje namenjeno učenicima i učenicama Srednje škole „22. oktobar“ iz Žablja.

O značaju rodne ravnopravnosti, važnosti obrazovanja i istorijskom kontekstu ovog datuma govorili su: Snežana Knežević, zamenica pokrajinske zaštitnice građana – ombudsmanke za ravnopravnost polova, Danijela Kostić, v.d. pomoćnika pokrajinskog sekretara za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Ivana Krsmanović, direktorka Zavoda za ravnopravnost polova i zamenica pokrajinske zaštitnice građana – ombudsmanke Slađana Mandić Miljanić.

Zamenica Knežević je govorila o ženskim ljudskim pravima, o položaju i pravima žena u Srbiji kroz istoriju, naglasivši da su obrazovanje i jačanje svesti o rodnoj ravnopravnosti ključni za prevazilaženje patrijarhalnih obrazaca i postizanje potpune ravnopravnosti žena i muškaraca.

Vlada Republike Srbije ustanovila je 2021. godine Dan rodne ravnopravnosti sa ciljem sistemskog podizanja svesti o važnosti ravnopravnosti i unapređenja položaja žena u našem društvu. Datum 11. jun izabran je kao sećanje na 1842. godinu, kada je, ukazom kneza Mihaila Obrenovića, Nataliji Petrović, Sofiji i Katarini Lekić odobreno otvaranje prve škole za devojčice u Srbiji. Ovaj istorijski korak bio je temelj za shvatanje da je obrazovanje žena ključni put ka napretku i kvalitetnijem društvu za sve.


Održan okrugli sto „Beskućništvo u Novom Sadu – koraci ka uslugama spram potreba“Zamenica pokrajinske zaštitnice građana – ombudsmanke, Slađana Mandić Miljanić, učestvovala je u radu okruglog stola „Beskućništvo u Novom Sadu – koraci ka uslugama spram potreba“ održanog 2. juna 2026. godine u Novom Sadu, u organizaciji „Ekumenske humanitarne organizacije“, „Mreže za borbu protiv beskućništva“ i organizacije „ADRA“.

Okrugli sto je organizovan u cilju predstavljanja rezultata istoimenog istraživanja, kao i razmene iskustava, sagledavanja izazova i prikaza dobre prakse institucija i udruženja koja se direktno bave ovim složenim društvenim problemom. Skup je okupio predstavnike relevantnih pokrajinskih i gradskih institucija, ustanova socijalne zaštite, kao i organizacija civilnog društva koje pružaju direktnu podršku pripadnicima ove izuzetno ranjive grupe građana.

Tokom konstruktivnog razgovora, izneti su ključni podaci iz sprovedenog istraživanja koji ukazuju na neophodnost jačanja saradnje između javnog i civilnog sektora kako bi se na adekvatan način odgovorilo na stvarne, svakodnevne potrebe lica u situaciji beskućništva. Kao ključni zaključci ovog skupa izdvojene su dve konkretne inicijative. Prepoznata je hitna potreba za kreiranjem jedinstvenog i lako dostupnog vodiča (informatora) koji bi sadržao sve relevantne informacije o pravima, dostupnim uslugama, lokacijama i načinima ostvarivanja pomoći, a koji bi bio direktno usmeren ka ovim licima, kao i organizacijama i institucijama koje sa njima sarađuju na terenu. Naglašena je i potreba za iniciranjem saradnje sa predstavnicima gradskih i pokrajinskih vlasti u cilju pronalaženja trajnog ili privremenog prostornog rešenja koje bi služilo za prihvat i smeštaj lica u situaciji beskućništva, posebno imajući u vidu povećanje potreba na teritoriji Grada Novog Sada.

Zamenica Slađana Mandić Miljanić, istakla je da će Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman nastaviti da, u okviru svojih nadležnosti, podržava rad organizacija civilnog društva, aktivno prati ovu tematiku i deluje kao spona između institucija i udruženja, zastupajući prava građana koji se nalaze u stanju socijalne potrebe i na margini društvene vidljivosti.


Održan sastanak Koordinacionog tima Mreže „Život bez nasilja“U organizaciji Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana, 2. juna 2026. godine u Novom Sadu održan je sastanak Koordinacionog tima Mreže „Život bez nasilja“.

Sastanku su prisustvovali predstavnici i predstavnice resornih pokrajinskih sekretarijata, Zavoda za socijalnu zaštitu i Zavoda za ravnopravnost polova. Učesnici su sagledali postignute rezultate u radu na prevenciji i suzbijanju nasilja u okviru Akcionog plana Mreže za period 2025–2026. godine, razmotrili trenutne potrebe Mreže i dogovorili dalje aktivnosti za predstojeći period. Takođe, predloženo je da se u drugoj polovini godine počne sa pripremom novog Akcionog plana, čime se nastavlja kontinuirana međuinstitucionalna saradnja na jačanju sistema zaštite od nasilja.


Pokrajinska ombudsmanka Dragana Ćorić gostovala u romskoj redakciji RTVPovodom razmatranja izveštaja Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana za 2025 godinu u Skupštini AP Vojvodine, pokrajinska zaštitnica građana - ombudsmanka doc. dr Dragana Ćorić je gostovala u emisiji Kulturako aresipe romske redakcije RTV.

Govoreći o poštovanju prava nacionalnih manjina u Vojvodini, ali i o drugim aktuelnim temama, najavljeni su novi Dani otvorenih vrata Ombudsmana u drugim gradovima u APV, koji će se u višejezičnim sredinama, kao što je opština Kanjiža, održavati dvojezično - na srpskom i mađarskom.

Emisiju možete pogledati na sledećem linku: https://media.rtv.rs/rom/kulturako-aresipe/109692, dok se Izveštaj  PZGO za 2025. godinu nalazi na https://www.ombudsmanapv.org/riv/index.php/dokumenti/godisnji-izvestaj.html