Please select your page

Људска права у фокусуПокрајински заштитник грађана - омбудсман заједно у коорганизацији са Правним факултетом  Универзитета у Новом Саду и Правним факултетом Универзитета у Крагујевцу, одржао је међународну научно-стручну Конференцију у Новом Саду под називом „ЉУДСКА ПРАВА У ФОКУСУ“, која се одржала у згради Ректората Универзитета у Новом Саду.

На самом отварању Конференције присутне је поздравила доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана – омбудсманка, која је пожелела добродошлицу свим учесницима и учесницама као и гостима овогодишње Конференције.

Потом се и министар за људска и мањинска права Томислав Жигманов обратио присутнима и нагласио да се у Србији ради континуирано на унапређењу и заштити људских права и поред бројних изазова, остварен је напредак који је важно сачувати кроз примену норми и функционисање новоуспостављених механизама.

„Аутономна покрајина Војводина је пример како се кроз међусобно поштовање и заједништво могу градити мостови између различитих култура, етничких и верских заједница. Као друштво, заједнички, морамо обезбедити да сваком човеку буде омогућено да живи достојанствено, у слободи и миру, јер само тако можемо градити боље друштво за све нас“, поручио је Борис Новаковић, потпредседник Скупштине Аутономне покрајине Војводине.

Присутне су такође поздравили и коорганизатори Конференције, испред Правног факултета Универзитета у Новом Саду присутне је поздравио проф. др Драгутин Аврамовић, док се испред Правног факултета Универзитета у Крагујевцу обратила проф. др Јелена Вучковић.

Циљ конференције је био да окупи све релевантне учеснике из академских, научноистраживачких и других области, као и представнике релевантних институција и организација које се баве заштитом и унапређењем људских права и слобода. Такође, један од циљева Конференције јесте да учесници предложе решења, како поправити положај грађана и омогућити им да остваре оно што им је уставом и законом гарантовано.

Велики број учесника представило је идеје о заштити и промоцији људских права у различитим областима, док су учесници из региона али и из Шпаније, Грчке, Ирске и Немачке изложили своја виђења и предлоге о промовисању људских права и указали на мане у њиховој реализацији у пракси.

Преко 40 аутора и ауторки припремиће научне радове на различите теме у вези заштите и унапређења људских права и слобода, који ће бити публиковани у првој половини 2025. године.

Људска права у фокусу

Људска права у фокусу

Људска права у фокусу

Људска права у фокусу


Сарадњом са синдикатом до унапређења родне равноправностиЗаменица покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке за равноправност полова Снежана Кнежевић на позив Савеза самосталних синдиката Војводине учествовала је у раду завршне конференције пројекта „Заједно смо јачи” која је одржана у среду 20. новембра 2024. године у Новом Саду.

Пројекат „Заједно смо јачи” реализовао је Савез самосталних синдиката Војводине са Синдикатом ЛО Западна Шведска, уз финансијску подршку Међународног центра Олоф Палме у периоду од 2020. до 2024. године у оквиру којег је успостављена сарадња Покрајинског заштитника грађана и Савеза у спровођењу активности у циљу унапређења родне равноправности и побољшања положаја жена.

У свом излагању заменица Снежана Кнежевић, у делу „Родна равноправност и активизам” говорила је о стању родне равноправности у Републици Србији у погледу успостављеног институционалног и нормативног оквира у овој области и потреби његове имплементације у пракси за постизање стварних промена. Истакла је да је наставак и интензивирање сарадње  Покрајинског заштитника грађана и синдиката од великог значаја за савладавање изазова пред нама. Будући да се са пуном применом одредби Закона о родној равноправности мора сачекати до коначне одлуке Уставног суда у поступку за утврђивање неуставности  покренутом у јуну ове године, до тада је на свима нама, институцијама, синдикалним организацијама и грађанима и грађанкама да се старамо да сачувамо достигнуте вредности на пољу родне равноправности, истакла је заменица Кнежевић.


Округли сто „Језици мањинских заједница Војводине – успеси и проблеми“Друштво за украјински језик, књижевност и културу „Просвита“ организовао је 6. новембра у Новом Саду округли сто „Језици мањинских заједница Војводине - успеси и проблеми“. Положај мањинских језика у области образовања и информисања, убрзан темпо асимилације, употреба и очување мањинских језика уз помоћ законских регулатива и међународних докумената, институционална подршка и могућности финансирања, унапређивање и промовисање мањинских језика, неке су од тема које су се могле чути на скупу.

Конференцију су отворили Мирослав Хочак, председник Друштва „Просвита“, Володимир Толкач, амбасадор Украјине у Републици Србији; доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка и проф. др Људмила Поповић, редовна професорка Филолошког факултета Универзитета у Београду, област украјинистика.

Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка истакла је да коришћење матерњег језика припадника националних мањина у области образовања и информисања има изузетан значај, јер представља основ за очување идентитета, културног наслеђа и равноправности свих грађана, посебно имајући у виду да је Војводина мултикултурална и мултиетничка средина.

Представници националних савета говорили су о тренутном стању мањинских језика у сферама образовања, информисања, службене употребе језика и писма и изазовима са којима се суочавају. Посебно је указано на значај и потенцијал локалних повеља као инструмента заштите регионалних и мањинских језика у Европи и Србији.

Округли сто „Језици мањинских заједница Војводине – успеси и проблеми“


Састанак Координационог тима Мреже „Живот без насиља“Као координатор Мреже „Живот без насиља“, Покрајински заштитник грађана - омбудсман организовао је данас састанак за чланице и чланове покрајинског  Координационог тима Мреже.

На састанку је представљен предлог Акционог плана 2024-2025 Мреже „Живот без насиља“ који је настао након евалуације реализације претходног плана, а у односу на продукте дводневне радионице за чланове и чланице Координационог тима у септембру месецу. Током ове радионице, учесници и учеснице активно су радили на плановима активности и идентификовању кључних приоритета и иницијатива, а данашњи састанак био је прилика да се предлог плана представи и  додатно усагласи.

Састанку су присуствовале доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка, Снежана Кнежевић, заменица за равноправност полова, Невена Марчета, пројектна координаторка у UN WOMEN, Биљана Јањић и Андријана Човић, ангажоване експерткиње из Удружења грађанки FemPlatz, Ивана Крсмановић, директорка Завода за равноправност полова, као и представници/це покрајинских секретаријата и Покрајинског завода за социјалну заштиту.

Састанак Координационог тима Мреже „Живот без насиља“

Састанак Координационог тима Мреже „Живот без насиља“


Конференција „Праведно наслеђивање - корак ка оснаживању жена“Заменица покрајинске заштитнице грађана - омбудсманке за равноправност полова Снежана Кнежевић присуствовала је конференцији ”Праведно наслеђивање - корак ка оснаживању жена” одржаној у уторак 30. октобра у Београду, коју су заједнички организовали Повереник за заштиту равноправности и Немачка развојна сарадња (ГИЗ) у оквиру пројекта ”Подршка социјалном укључивању у Србији”.

На конференцији су представљени анализа правног оквира који се односи на наслеђивање и резултати истраживања о наследним правима и ставовима према наслеђивању у Србији спроведени са циљем да допринесу свеобухватном сагледавању стања у овој области и подизању свести о овом важном питању. И поред тога што постојећи законски оквир једнако третира мушкарце и жене, у нашем друштву још увек су дубоко укорењене предрасуде, стереотипи и уверења која стављају жене у неравноправан положај приликом наслеђивања и још увек је присутна пракса одрицања од наследства у корист мушких наследника, иако последице одрицања теже погађају жене. Истраживање је дало препоруке за унапређење равноправности у области наслеђивања, а што захтева свеобухватан приступ и заједничко деловање свих друштвених сектора на друштвеном, државном и локалном нивоу.

Конференција „Праведно наслеђивање - корак ка оснаживању жена“