Please select your page

Графика - Особе са инвалидитетом22. априла 2024. године у Скупштини Града Новог Сада одржана је фокус група за потребе стварања нацрта нове Стратегије за унапређење положаја особа са инвалидитетом у Републици Србији.

Иако је тема од великог значаја уочљиво је да је састанку присуствовало мало представника невладиног сектора, односно мало представника удружења које се баве заштитом права особа са инвалидитетом, а да је највећи број присутних било из институција које се  непосредно или посредно баве питањима заштите и остваривања права ове категорије грађана.

Састанак је отворила Данијела Костић, чланица Градског већа за социјалну заштиту и бригу о деци која је истакла задовољство над радом Града Новог Сада у погледу развоја ове теме, али и због чињенице да се особе са инвалидитетом апсолутно виде као равноправни грађани.

Готово сви присутни представници разних удружења су се сложили са  чињеницом да је у протеклих седам, осам година видљив напредак ка изградњи инклузивне Србије, али да увек може и мора да се тај пут унапређује како би циљ био остварен у довољној мери.

У току дела  дискусије која се водила након питања како и на који начин да се у нову Стратегију уврсте активности које би унапредиле положај особа са инвалидитетом из угла заштите и унапређења људских права, Јагода Вјештица је испред  Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана истакла  да би законодавне процедуре требало да буду поједностављене, те да би сарадња између институција морала да буде ефикаснија. Све ово би наравно имало за циљ да се избегну непотребне и дуготрајне процедуре за кориснике. Такође је истакла да би било потребно да се у поступцима деинституционализације установа социјалне заштите на локалном нивоу обезбеде сервиси услуга, како се не би дешавале ситуације да особе које нису чланови удружења остану без адекватног смештаја, односно како би неопходну негу и бригу могли да остваре и изван институција.  Предочена је и потреба да се изврше измене и допуне шифарника делатности, а све у циљу да се неке услуге (неформални неговатељи) уврсте у занимања и да се на тај начин оствари већа и видљивија подршка  особама са инвалидитетом и њиховим породицама, који су у највећем броју и сами неформални неговатељи.

Након занимљиве дискусије, закључено је да је неопходно радити на остваривању, реализацији:

- идеје родитељ-старатељ, да се побољша положај личних пратиоца, да родитељи који имају право да раде са пола радног времена добију могућност да остваре пуну плату (кроз оснивање фонда), да се ради на унапређењу образовања, да интерресорне комисије дају препоруку родитељима  коју би школу деца требало да похађају како би се њихов  развој остварио у највећем обиму, да је неопходно радити и на побољшању других сектора као што су туризам за особе са инвалидитетом) путовање јавним саобраћајем, смештај)…

Свако удружење из своје уже области је дало и примере како се може побољшати право особа са инвалидитетом у погледу остваривања функционалног живота, те се могло чути да је пожељно обучавати децу знаковним језиком, потребно формирати кампове за едукацију деце оболеле од дијабетеса…

Надамо се да ће нова стратегија подићи свест свих грађана о овој теми и да ће иста заиста унапредити положај свих особа са инвалидитетом у Србији.

На Фокус групи из институције Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана учествовале су саветнице Јагода Вјештица и Александра Богојевић.


Драгана Ћорић и гости из Националног савета македонацаПокрајински заштитник грађана - омбудсман одржао је данас састанак са представницима Националног савета македонске националне мањине.

Покрајинска заштитница грађана доц. др Драгана Ћорић упознала је представнике Националног савета македонске националне мањине, председницу Зорицу Митровић и Озрена Симјановског,  са радом и планираним активностима институције. Истакла је да заштита и очување права и слобода националних мањина представља веома значајну област за  институцију Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана.

Новоизабрана председница Националног савета македонске националне мањине, Зорица Митровић, представила је Покрајинском заштитнику грађана - омбудсману рад Националног савета и бројне активности које ће се реализовати у предстојећем периоду, имајући у виду да је ово јубиларна година у којој се обележава 20 година од оснивања Националног савета. У току је премештање седишта Националног савета македонске националне мањине из Панчева у Нови Сад.


Назив конференцијеПокрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић и заменице покрајинске омбудсманке  Снежана Кнежевић и Јована Ђурић присуствовале  су  јуче, 10. априла, у Палати Србија у Београду, Конференцији под називом „Радноправни аспекти људских права- теорија и примена“.

Конференција је одржана у коорганизацији Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, канцеларије Покрајинског омбудсмана, као  и канцеларија Локалног омбудсмана града Крагујевца и града Ниша, уз подршку Удружења омбудсмана Србије. Циљ скупа је поред окупљања свих локалних заштитника грађана и стицање нових знања, размена добре праксе и дијалог о унапређењу и заштити људских и радних права која из њих проистичу. Ова конференција је прва у низу оваквих догађаја који се организују у оквиру Споразума о сарадњи који су потписани од стране Републичке агенције за мирно решавање радних спорова и канцеларије Покрајинског омбудсмана, те омбудсмана градова Крагујевца и Ниша, а током конференције потисан је и споразум са Удружењем омбудсмана Србије.  

На конференцији су учешће узели, поред локалних омбудсмана, и еминентни стручњаци из области радног права, миритељи, арбитри и адвокати.

Округли сто са учесницима


Лого - Светионик у плавомСветски дан особа са аутизмом, који се обележава 2. априла сваке године, има за циљ да подигне свест о поремећају из аутистичног спектра и промовише прихватање и укључивање особа са аутизмом у друштво. Управо зато, напор учињен у том правцу предузело је удружење и социјално предузеће „Светионик у плавом“ из Новог Сада које је младима у спектру аутизма и из других осетљивих група обезбедило шансу да раде у складу са својим могућностима те ће се њихови корисници бавити производњом рециклираног папира добијеног еколошком рециклажом празних паклица од цигарета по јапанској методи.

Поред овакве прилике да се прославе њихови јединствени таленти и доприноси, овај дан нас  подсећа да увек може нешто више да се учини у области заштите и унапређења људских права особа са аутизмом, те уопште заговарања њихових права. Полазиште да је израз „особе са посебним потребама“ неадекватан јер сви ми имамо исте потребе само што неки од нас захтевају другачије начине да их реализују, представља симболичан први корак у прихватању наше равноправности, а потом и подстрек у подизању свести о правима особа са аутизмом, борби против стигме и дискриминације и промовисању политика и пракси које подржавају њихову инклузију и добробит. Управо са овог аспекта, о томе на који начин свако од нас осећа када је лишен неког људског права па чак и када то не може да искаже речима те о достојанству које смо дужни да обезбедимо сваком људском бићу окупљенима на свечаном отварању, испред институције Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана, обратио се саветник Милан Дакић.


Патроназне слузбе и родна равноправност - Учесници у салиПокрајински заштитник грађана организовао је данас скуп „Подршка патронажне службе родно-равноправним односима у породици“ а повод је био представљање резултата истраживања које је спроведено крајем 2023. године.

Уважавајући значај и улогу поливалентне патронажне службе у раду са породицом и увиђајући могућности у промовисању родне равноправности у породици од стране патронажних сестара-техничара, те превенцији сваког облика насиља, злостављања и занемаривања у породици, Покрајински омбудсман је реализовао истраживање са циљем да испита актуелне праксе и идентификује евентуалне проблеме и потешкоће раду ових служби. Резултате истраживања представила је Светлана Нешић Бајго, саветница у Покрајинском омбудсману, а на скупу су говориле и Јелена Ковачев, мастер специјалиста струковна медицинска сестра са Института за јавно здравље Војводине као и Оливера Вучковић Попов, мастер струковна – патронажна сестра у Дому здравља Кикинда и чланица Удружења патронажних сестара.

Скупу су присуствовали представници/це домова здравља и у оквиру њих патронажних служби, Института за јавно здравље Војводине и Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова.

Патроназне слузбе и родна равноправност - Учесници у сали