У понедељак, 15. априла 2025. године, у Новом Саду, одржана је радионица под називом „Прикупљање и употреба родно разврстаних података“, намењена члановима и чланицама Координационог тима Мреже „Живот без насиља“.
Обуку су организовали Покрајински заштитник грађана – омбудсман и Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women), у оквиру пројекта „Заустављање насиља – оснаживање промена“, који се спроводи уз подршку Владе Шведске.
Циљ обуке био је унапређење знања о значају прикупљања и примене родно разврстаних података у свим фазама креирања и спровођења јавних политика и програма. Посебан акценат стављен је на креирање политика заснованих на подацима, као и на значај адекватног извештавања о њиховој реализацији.
Потреба за овом темом препозната је током прошлогодишњег Стратешког семинара Мреже у Врднику, као један од приоритета за унапређење рада институција које чине Мрежу „Живот без насиља“.
На обуци су учествовали представници и представнице покрајинских секретаријата, Завода за равноправност полова, Покрајинског завода за социјалну заштиту и Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана.
Покрајинска заштитница грађана – омбудсманка доц. др Драгана Ћорић присуствовала је Међународној конференцији и интерактивној обуци одржаној у петак 4. априла у Београду, коју је организовала Републичка агенција за мирно решавање радних спорова у склопу обележавања 20 година рада.
Након церемонијалног дела Конференције и доделе признања истакнутим партнерима, у радном делу учесницима су представљена упоредна искуства и студије случаја из праксе Грчке, као и приступи управљању конфликтима и вештине посредника, а имали су прилику да чују и о мирењу и арбитражи у пракси.
Конференција је окупила представнике социјалних партнера, миритеља, арбитара и међународних организација и наставак је претходно започетих активности у оквиру обележавања јубилеја.
Покрајински заштитник грађана - омбудсман учествовао је у тиму Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ), који је, у сарадњи са Заштитником грађана, 26. и 27. марта 2025. године спровео ненајављену посету Полицијској управи Сомбор.
У оквиру ове активности, пре обиласка ПУ Сомбор, тим НПМ-а је посетио Казнено-поправни завод у Сомбору, где је обавио ненадзиран разговор са притвореним лицима. Разговори су се односили на поступање полицијских службеника приликом лишења слободе, задржавања и примене других полицијских овлашћења, као и на спровођење првог лекарског прегледа по пријему у завод.
Ненајављене посете обухватиле су Полицијску управу Сомбор, укључујући Полицијску испоставу Сомбор и полицијске станице у Апатину, Оџацима и Кули. Примарни циљ био је праћење поступања према доведеним и задржаним лицима, с посебним освртом на остваривање њихових основних права и услове боравка у просторијама за задржавање.
Осим надзора поступања према задржаним лицима, НПМ је спровео разговоре са полицијским службеницима о начину информисања задржаних лица о њиховим правима, омогућавању приступа лекару и адвокату, као и о остваривању права на обавештавање блиске особе о лишењу слободе, што представља кључне механизме заштите од злостављања. Током посета, извршен је увид у документацију о задржавању и обављен обилазак просторија за задржавање.
Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је дана 26. марта 2025. године учествовала на међународној конференцији под називом „Од дијагностике до интервентних мера - повезивање процеса у раду са децом и младима са поремећајима у понашању“, која је одржана у онлајн формату.
На конференцији је Омбудсманка говорила о поновном апелу за смањењем границе кривичне одговорности у Републици Србији, и уз компаративни приказ различитих правних тенденција у овој области, још једном указала на значај свеобухватног приступа образовању и васпитању деце и поштовању права детета.
Конференција је одржана у организацији удружења грађана „Витезови осмеха“ из Новог Сада и присуствовало је око 160 учесника.
На позив Центра за истраживање и развој друштва ИДЕАС, у партнерству са Амбасадом Велике Британије у Србији, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је учествовала 26. марта 2025. године у панел разговору под називом „Прошлост садашњост и будућност независних институција за једнакост у Србији, у оквиру конференције „What about Tomorrow - (Re)Imagining Equality“.
У оквиру овог панела истакнута је улога и значај постојања канцеларија заштитника грађана и упућен апел присутнима да се у случају сваке недоумице у погледу остваривања својих права јаве било канцеларији локалних омбудсмана, покрајинског или републичког заштитника грађана и на тај начин добију праву и поуздану информацију о начинима заштите својих права.