Please select your page

СТОП дечјим браковима у Србији

Дечји бракови представљају проблем који се тиче целог друштва и о којем се мало говори а последице су велике, пре свега за младе јер се искључују из образовног система, а тако смањују своје касније шансе за запошљавање и обезбеђивање услова за живот. Поред тога, јавља се проблем трговине људима и сексуалне експоатације, речено је на округлом столу „Локална мрежа подршке усмерена на превенцију дечјих бракова” као део пројекта СТОП дечјим браковима у Србији, који фондација Ана и Владе Дивац реализује уз подршку Амбасаде Канаде у Републици Србији.

Малолетнички брак често може да доведе до прекида школовања девојчице. У заједницама у којима је ова пракса распрострањена, удаја девојчице представља део друштвених норми и ставова које осликавају малу вредност људских права девојчица. Малолетнички бракови доводе девојчице у опасност од ране и нежељене трудноће, што изазива последице опасне по живот, речено је, између осталог, на скупу.

Искуство Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана у поступању у случајевима раног ступања у брак је релативно скромно јер је веома мало притужби, што је донекле разумљиво ако имамо на уму информисаност самих припадника/припадница група у којима је овај проблем најизраженији, њихову невидљивост и рањивост, али и предрасуде и стереотипе оних који би требало да им помогну у остваривању људских права, рекла је између осталог заменица за равноправност полова Даница Тодоров. Навела је неколико примера поступања омбудсмана у којима је запажено да институције које треба да поступају како би заштитиле девојчице и дечаке од присилног ступања у брак сматрају да су рани бракови у ромској заједници део обичјаног прва и да држава не може и не треба да се меша. Осим поступања у појединачним случајевима, пред све институције се поставља питање како да делују превентивно на подизању свести у самој заједници, у друштву, али и у органима управе и подизању нивоа знања државних службеника.

Образовање је једна од најефикаснијих стратегија за заштиту деце од брака због чега је подстицање образовања деце из рањивих и ромских породица пут којим би требало да се иде. Охрабрење за овакве иницијативе можемо пронаћи у активностима Покрајинског секретаријата за образовање који реализовао седмогодишњи пројекат „Инклузија ромских ученика у средње школе на територији АП Војводине” током којег је осипање, тј. исписивање ученика из школе било релативно мало, а мање код девојчица у односу на дечаке (4,40% исписаних девојчица, а 5,59% исписаних дечака). То што дете прекида школовање, за систем би требало да буде један од сигнала, а ми смо сведоци да они који су надлежни, не предузимају мере да децу задрже у школама и да им пружају подршку током школовања. Када девојчице могу да остану у школи онда је могуће променити и ставове о њиховим могућностима унутар заједнице, рекла је заменица Тодоров.

Иако постоје програми усмерени на квалитетно одрастање деце, а у оквиру њих и програм подршке осетљивим породицама, мере социјалне политике, а нарочито оне на локалном нивоу треба да се баве и јачањем институција на локалном нивоу, али и повезивањем институција и организација које се баве здравственим и социјалним питањима, превенцијом, јачањем подршке која укључује и цивилни сектор. Ромски координатори, педагошки асистенти и ромски здравствени медијатори могли би бити део коалиције организација и институција чије је успостављање циљ пројекта СТОП дечијим браковима у Србији. Коалиција организација и институција омогућила би размену информација међу чланицама и заједничко деловање у акцијама заговарања и пружања подршке превенције дечјих  бракова у Србији закључено је на округлом столу у којем су учествовали представници Покрајинског секретаријата за привреду, запошљавање и равноправност полова, Канцеларије за инклузију Рома и организација цивилног друштва Дуга, Едукативни центар Рома и Новосадски хуманитарни центар.

Према подацима УНИЦЕФ-а и Републичког завода за статистику из 2014. године око 4 процента младих жена старости од 15 до 19 година су тренутно удате или су у ванбрачној заједници, а тај показатељ расте на 9 процената код жена из најсиромашнијих домаћинстава. Међу женама старости 20–49 година, 7 процената се удало пре навршене 18. године живота. Међу младим женама старости 15–19 година из ромских насеља, 43 процента су тренутно удате, али тај показатељ расте на 52 процента код жена из најсиромашнијих домаћинстава и са основним образовањем. Пре навршене 15. године удало се 17 процената девојака и жена узраста 15–49 година, док се 57 процената жена старости 20–49 година удало пре навршене 18. године.

Фотографија / Photo: http://www.unfpa.org/news/top-10-myths-about-child-marriage