Please select your page

Варшава: Годишња конференција ОЕБС-а о људским правима

Заменица Заштитника грађана Републике Србије, заменица за равноправност полова у Покрајинском заштитнику грађана – омбудсману и помоћница Повереника за заштиту равноправности  учествовале су на Годишњој конференцији о људским правима и демократији, која је окупила око 1.400 представника влада и цивилног друштва из 57 земаља чланица Организације за европску безбедност и сарадњу у Варшави.

Представнице независних институција присуствовале су радном састанку посвећеном једнаким могућностима за жене и мушкарце у свим сферама живота, укључујући и примену акционог плана ОЕБС-а за промовисање родне равноправности. Посебна сесија била је посвећена улози независних инситутција у борби против насиља над женама и родно заснованој дискримнинацији у Србији.  

Заменица Заштиника грађана Гордана Стевановић представила је извештај о примени Општег и посебних протокола за заштиту жена од насиљу у породици. Помоћница Повереника за заштиту равноправности Љиљана Лончар говорила је о извештају повереника о дискриминацији жена, а заменица Покрајинског омбудсмана Даница Тодоров о искуствима у сарадњи са институцијама у оквиру мреже „Живот без насиља”, чији је омбудсман координатор. Заменица Тодоров је, између осталог, указала на то да је мрежа унапредила сарадњу институција, а током протекле деценије дошло је до промене односа према насиљу у породици и у партнерским односима. Поред законске регулативе, повећана је, пре свега пажња јавности. Међутим, починиоцима се и даље изричу најблаже прописане казне, поступци трају дуго, жртве не добијају одговарајућу подршку, а координација и сарадња институција још је далеко од потребне, тако да је Покрајински омбудсман мишљења да примена Општег и посебних протокола још није заживела, да није постигнута хитност у поступању и да се у поступању институција, упркос интензивним едукацијама професионалаца, огледају стереотипи и предрасуде према жртвама насиља, односно починиоцима. Због тога је важно наставити подстицање сарадње институција, а један од начина је и мрежа институција „Живот без насиља”.

На конференцији у Варшави, која ће трајати до 2. октобра, биће сагледан напредак у примени обавеза које су преузеле владе у области лјудских права и демократије, укључујући слободу говора, медија, слободу кретања, владавину права, једнакост полова и борбу против трговине људима.

Током десетодневне конференције, биће организоване посебне сесије на којима ће се расправљати о изазовима у ери нових технологија, независности правосуђа, борби против злочина из мржње, као и борби против дискриминације.

Највећа конференција из области људских права одржава се сваке године у организацији ОЕБС-а, односно Канцеларије за демократске институције и људска права.