Please select your page

У Скупштини Војводине одржан округли сто: “Иницијатива Женска читанка”

26022015 деки1

Женска парламентарна мрежа у Скупштини Аутономне покрајине Војводине у сарадњи са Покрајинским заштитником грађана – омбудсманом, покренула је иницијативу за промену школских програма наставе књижевности за гимназије и средње стручне школе.

У намери да стручној јавности укажу на недостатак родне перспективе у наставним плановима и програмима а пре свега, у наставном плану и програму за српски језик и књижевност за средњу школу и покрену потребне промене, Мрежа и Покрајински омбудсман су у Скупштини АП Војводине организовали округли сто под називом: “Иницијатива Женска читанка”.

Учесницама и учесницима скупа представљена је књига „Женска читанка“, ауторке Вере Копицл из Новог Сада. У књизи су објављени текстови о 19 српских књижевница од средњег века до данас, а њено објављивање подржала је и Немачка организација за сарадњу - ГИЗ.

Концепт поменуте читанке прати структуру постојећег програма наставе књижевности, па она може да се користи и као приручник или допуна постојећим уџбеницима. Текстови еминентних научница и критичарки о раду одабраних књижевница, треба да  доприносу новим и другачијим читањима књижевних дела, а ова читанка може да послужи као добра основа за промену школских програма наставе књижевности за гимназије и средње стручне школе. Због тога је Женска парламентарна мрежа и покренула такву иницијативу, објаснила је координаторка те Мреже Маја Седларевић и подвукла  да покрајинске посланице и чланице Женске парламентарне мреже могу својим радом и залагањем да помогну и подстакну промене, односно у сарадњи са Женском парламентарном мрежом у Народној скупштини Републике Србије организују разговор о овој тему са представницама и представницима Министарства просвете, јер је то најбољи пут да укажемо на постојеће недостатке и иницирамо потребне промене“.

Покрајински омбудсман, као институција која штити људска права и слободе од повреда које учине органи управе већ годинама указује на проблем дискриминације на основу пола и неравномерне заступљености жена и мушкараца у образовним садржајима, рекла је заменица за равноправност полова Даница Тодоров и упозорила да су многобројна истраживања дошла до закључка да су образовни материјали и програми анахрони, дискриминаторни и да доприносе стереотипизацији родних улога. Због тога се намеће закључак да је потребно промовисати једнаку заступљеност жена и мушкараца у школским програмима и уџбеницима, избегавање традиционалних приказивања мушкараца и жена, коришћење родно осетљивог језика у уџбенциима и едукацију и наставника/наставница и ученика/ученица о родној равноправности. Пред нама је Женска читанка и задатак да подстакнемо просветне раднике на свим нивоима образовања да је користе у настави, а доносиоце одлука да је уврсте као обавезно штиво, односно раде на промени планова и програма српског језика и књижевности.

Ауторка Вера Копицл је представила књигу и захвалила се Женској парламентарној мрежи на подршци. Илуструјући оно што је написано у књизи, Вера Копицл је навела да се 25 година као професорка у средњој школи суочава са истим проблемом, а то је да су у програму дела само три ауторке – Јефимије, Исидоре Секулић и Десанке Максимовић  и оценила да нико нема право да потпуно занемари један пол.

На округлом столу говорила је и проф. др Владислава Гордић Петковић, а као посебна гошћа, скупу се обратила књижевница и редитељка Вида Огњеновић. Она је оценила да је „Женска читанка“ велики корак, не само према освајању простора за други пол, него и прави допринос хуманистици која је угрожена и да доприноси промени садашњег стања у коме само један пол доминира. „Просвета је у великој мери одговорна за овакво стање у књижевности. Наша култура можда не заслужује, али мора да прихвати ово књижевно дело.

Извор: Скупштина АП Војводине