Please select your page

О нама

Омбудсман Драгана Ћорић, фото

Доц. др Драгана Ћорић


Јанос Орос 250x250

Михаљ Њилаш, заменик покрајинског заштитника грађана – омбудсмана за права националних мањина, изабран 6. новембра 2023. године.


Анико Сиркова смалл

Јована Ђурић је за заменицу Покрајинског омбудсмана изабрана 16. децембра 2021. године.

Дипломирала је на Правном факултету у Новом Саду.

Од 2006. године радила је у Окружном суду у Новом Саду, а након реформе правосуђа у Вишем суду у Новом Саду до септембра 2010. године. Након тога радила је у Компанији „Агрожив“ а.д Житиште у периоду од 2011. године до 2014. године.

Од фебруара 2016. године уписала се у Адвокатску комору Војводине и иста се све до избора за заменицу Покрајинског омбудсмана бавила адвокатуром.

Рођена је 1984. године у Новом Саду, удата.


Снезана Кнезевиц 250x250

Снежана Кнежевић је бирана за заменицу Покрајинског заштитиника грађана - омбудсмана за равноправност полова 16. јуна 2017. године.

Дипломирала је на Правном факултету у Новом Саду, а правосудни испит је положила у Београду.

На место заменице Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана дошла је са места заменице Правобраниоца Града Новог Сада, на коју функцију је постављена од стране Скупштине Града Новог Сада децембра 2014. године. На функцију заменице Градског јавног правобраниоца Града Новог Сада први пут је постављена одлуком Скупштине Града Новог Сада 2008. године.

Од 1993. године до избора за заменицу Градског јавног правобраниоца Града Новог Сада била је запослена у Градској управи града Новог Сада где је обављала стручно-правне послове у различитим секретаријатима и службама.

Од 1994. године је редован полазник Копаоничке школе природног права, учесник је бројних саветовања из области различитих грана права.

Била је предавач на И ЕЛСА семинару у оквиру пројекта ''ХУМАН РИГХТС'' ''Насиље над децом'' и поседује ЕЛСА диплому за изузетан допринос пројекту предавањем на тему ''Вршњачко насиње – Алексин закон''.

Завршила је основну обуку за посредника-медијатора.

Рођена је у Сенти 1964. године, живи у Новом Саду, удата је и мајка је троје деце.


Милан Дакиц 250x250

Јоланд Корора је на 24. седници Скупштине Аутономне покрајине Војводине, која је одржана 22. јуна 2023. године изабрана за заменицу Покрајинског заштитиника грађана - омбудсмана за заштиту права детета.

На место заменице Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана дошла је са места помоћнице Покрајинског секретара за социјалну политику, демографију и равноправност полова.

Пре Покрајинског секретаријата радила је у Градској управи за дечију и сицијалну заштуту, а пре тога на Пољопривредном факултету као стручни сарадник.

Дипломирала је на Пољопривредном факултету Универзитета у Новом Саду, на којем је одбранила и мастер рад.

Дуго година је била члан Републичке стручне комисије (РСК) за права пацијената, именовање од стране Владе РС и Министарства здравља.

Велико и вишедеценијско искуство у раду у невладином сектору, волонтер и председник Националног удружења родитеља деце оболеле од рака – НУРДОР.

Добитница многих признања, а једно од најзначајнијих је Фебруарске награде Града Новог Сада за 2019. годину, које се додељује као друштвено признање за најзначајнија дела и достигнућа грађана Новог Сада која су у духу неговања слободарске традиције Града и јединства свих његових грађана.

Рођена је у Зрењанину 1970. године, а одрасла у Бочару. Удата и мајка једног сина.


Шта је омбудсман

Омбудсман је институција коју је шведски парламент увео 1809. године у циљу контроле извршне власти. Реч омбудсман у шведском језику означава особу која „има слуха за народ“. Први омбудсман је имао задатак да спречи да краљ и влада игноришу законе. Користио овлашћење да од извршне власти захтева извештаје о примени закона, као и овлашћење да покреће одговарајуће поступке ради утврђивања одговорности управних службеника.



Покрајински заштитник грађана – омбудсман је независан и самосталан орган АП Војводине који штити права грађана и врши надзор над радом покрајинских органа управе, јавних предузећа и установа које врше управна и јавна овлашћења, а чији је оснивач АП Војводина,  у вези са њиховим поступањем у извршавању одлука и других правних аката АП Војводине.

На основу нове Покрајинске скупштинске одлуке о покрајинском заштитнику грађана - омбудсману, покрајински заштитник грађана - омбудсман има четири заменика од којих се по један бира за области права националних мањина, права детета и равноправност полова.

Одлука о успостављању институције Покрајинског омбудсмана донета је у децембру 2002. Први војвођански омбудсман изабран је 24. септембра 2003, са радом је започео у јануару 2004. године. Седиште институције је у Новом Саду.


Надлежности Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана

У циљу заштите људских права Покрајински заштитник грађана - омбудсман прима и испитује представке које се односе на повреду људских права, надзире примену прописа, контролише законитост, целисходност и ефикасност поступања органа управе и истражује њихов рад. Поред тога, прати примену међународних стандарда из области људских права, прикупља информације о примени закона и других прописа из области људских права, саставља годишњи извештај о остваривању људских права, обавештава надлежне органе и ширу јавност о кршењу људских права, иницира покретање кривичних, дисциплинских и других поступака код надлежних органа у случају кршења људских права итд.

Основни принципи деловања омбудсмана су законитост, непристрасност, независност и правичност.

Ко може да се обрати Покрајинском заштитнику грађана - омбудсману

Омбудсману може да се обратити свако ко сматра да му/јој је актом или радњом органа управе повређено неко људско право.

Омбудсману може да се обрати и наследник, старатељ или пуномоћник лица чије је право повређено.

У име лица које сматра да су му/јој људска права повређена, уз писмено овлашћење, може да се обрати и невладина организација, удружење грађана или друга организација. 

И лица лишена слободе имају право да притужбу поднесу у запечаћеној коверти, а запослени у установама у којима се налазе лица лишена слободе имају обавезу да без отварања и задржавања притужбу лица лишеног слободе доставе омбудсману.

Поступак Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана

Након обраћања грађанина притужбом (лично, обичном или електронском поштом), уколико је поступање по притужби у надлежности Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана, а притужба поднета у року од једне године од дана учињене повреде, неправилности или од доношења последњег акта у спорној ствари, Покрајински заштитник грађана - омбудсман поступа по притужби. Покрајински заштитник грађана - омбудсман обавештава о покретању поступка подносиоца и орган управе на чији се рад притужба односи, тражећи од органа управе да се у року од 15 дана од дана изјасни о наводима из притужбе.

Уколико подносилац притужбе то тражи, омбудсман је дужан да сачува тајност његових/њених личних података.

Током трајања поступка истраге омбудсман може позивати на разговор и узимати усмене или писмене изјаве и додатна објашњења од свих лица запослених у органима управе, подносиоца притужбе, сведока, вештака и других грађана који располажу информацијама о околностима случаја. Има право да тражи од органа управе све податке и обавештења, као и непосредан увид у списе, документацију и збирке података којима ови органи располажу, укључујући државну, службену, пословну и професионалну тајну. Омбудсман има слободан приступ свим просторијама у којима се обављају послови органа управе, а у било које време и без посебне најаве може посетити све здравствене установе у којима се врши обавезно психијатријско лечење.

Омбудсман доноси одлуку о обустави поступка, ако по завршетку истраге нађе да нема повреде људских права, нити неправилног поступања органа и ако утврди да је орган управе, на чије се поступање притужба односила, већ током истраге отклонио повреду људских права. О обустави поступка обавештава подносиоца притужбе и орган управе на чије се поступање притужба односила.

Ако омбудсман након завршетка истраге утврди да је повређено неко људско право или је учињена неправилност у раду, органу управе упућује мишљење, предлог или препоруку о томе како да се неправилност или њене последице отклоне. О упућеној препоруци обавештава и подносиоца представке.

Органи управе којима је омбудсман упутио/ла своје мишљење, предлог или препоруку, дужни су да у року од 15 дана обавесте омбудсмана о мерама које су предузели.

Поред тога што поступа по притужби лица које сматра да су му актом или радњом органа управе повређена људска права Покрајински заштитник грађана - омбудсман може изузетно поступити и по сопственој иницијативи на основу сазнања и других извора, ако оцени да је вероватно да постоји или је постојала повреда људских права од стране органа управе.

Када грађани не могу да рачунају на Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана

Када је грађанину потребна правна помоћ у виду састављања поднесака или заступања (пред судом или неким од органа управе), јер за то су надлежне службе бесплатне правне помоћи при општинским/градским управама и адвокати.

Када су незадовољни радом органа правосуђа (према Уставу судство је независно и ниједан орган није овлашћен да контролише рад судова и тужилаштава).

Када имају притужби на рад послодавца и проблеме радноправне природе (грађанин треба да поднесе пријаву инспекцији рада)

Када имају проблема са другим грађанима.


СИСТЕМАТИЗАЦИЈА И ОРГАНИЗАЦИЈА

Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији радних места у Стручној служби Покрајинског зашттитника грађана - омбудсмана (PDF-1.4MB)


 

 

Организациона структура 12-01-2021