Mlade Aškalije digitalizuju tradiciju: Predstavljeni grafički radovi u Novom Sadu
Dana 30. aprila 2026. godine održana je javna prezentacija grafičkih radova i ilustracija realizovanih u okviru projekta „Tradicija u digitalizaciji - mladi čuvaju kulturu“, koji je realizovao Nacionalni savet Aškalija, uz podršku Ministarstva za ljudska manjinska prava i društveni dijalog.
U toku svog obraćanja na ovom skupu, pokrajinska zaštitnica građana - ombudsmanka doc. dr Dragana Ćorić je istakla potrebu čuvanja običaja kao dela kulturnog i nacionalnog identiteta svakog naroda i nacionalne zajednice, i obavezu da se sa običajima i njihovim značajem posebno upoznaju generacije koje dolaze.
Digitalizovani život u 21. veku nameće kao glavni način očuvanja običaja upravo - elektronske i druge digitalne zapise, koji će nadživeti višestruko svoje tvorce i ostaviti trajnije svedočanstvo o istoriji, kulturi i jeziku.
Na samoj izložbi su se obratili i predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kao i Ministarstva za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost, zatim Tomislav Žigmanov potpredsednik pokrajinske vlade zadužen za praćenje prava nacionalnih manjina, kao i g. Behrami, predsednik Nacionalnog saveta Aškalija.
