Poseta Gerontološkom centru u Subotici
U okviru redovnih aktivnosti dana 19. maja 2026. godine posetili smo renoviran i rekonstruisani Dom „Dudova šuma“ koji je jedana od tri radne jedinice koje čine Gerontološki centar u Subotici (u daljem tekstu: Centar). U razgovoru sa gospodinom Milojem Grbovićem direktorom Centra, Vukom Tokovićem sekretarom Centra i Jelenom Aleksić socijalnom radnicom bilo je reči o tekućim aktivnostima i planovima za 2026 godinu. Akcenat sastanka bila su pitanja koja se odnose na izazove sa kojima se suočavaju ustanove socijalne zaštite imajući u vidu cene smeštaja, kapacitete smeštaja (posebno narastajuću potrebu za smeštaj starijih osoba koje nisu u prilici da se staraju o sebi), zapošljavanja stručnih radnika (posebno lekara, socijalnih radnika) i kvaliteta usluge koju pružaju u Centru.
Direktor je istakao da je Centar jedan od najvećih u Republici Srbiji i da svoju delatnost realizuje kroz oblike vaninstitucionalne i institucionalne zaštite. Svaki od oblika brige o individualnim, obolelim, ostarelim korisnicima usluge koji su smešteni u Centru osmišljen je tako da pruži potrebnu podršku, zaštitu (egzistencijalnu, psiho-socijalnu, zdravstvenu), medicinsku negu, kulturno, zabavno, rekreativne sadržaje, hobi, radnu terapiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, druge tehničke usluge, na visoko profesionalnom nivou i po visokim standardima u skladu sa potrebama i zdravljem korisnika koji to diktira.
Nakon razgovora, Slađana Mandić Miljanić, zamenica Pokrajinske zaštitnice građana – ombudsmanke, sa saradnicom i domaćinima Centra obišla je Dom „Dudova šuma“.
