Please select your page

Poseta Gerontološkom centru „Zrenjanin“ u Zrenjaninu

Poseta Gerontološkom centru „Zrenjanin“ u ZrenjaninuU okviru redovnih aktivnosti dana 12. maja 2026. godine posetili smo Gerontološki  centar „Zrenjanin“ u Zrenjaninu (u daljem tekstu: Centar). U razgovoru sa direktoricom Centra, Tanjom Živanov, psihološkinjom Anom Barišić i sekretarkom Zoranom Renovicom bilo je reči o tekućim aktivnostima i planovima za 2026 godinu. Akcenat sastanka bila su pitanja koja se odnose na  izazove sa kojima se suočavaju ustanove socijalne zaštite imajući u vidu cene smeštaja, kapacitete smeštaja (posebno narastajuću potrebu za smeštaj starijih osoba koje nisu u prilici da se staraju o sebi), zapošljavanja stručnih radnika (posebno lekara, socijalnih radnika) i kvaliteta usluge koju pružaju u Centru.

Direktorka je posebno naglasila da je svaki korisnik u Centru zbrinut imajući u vidu činjenicu da se radi o čoveku koji je jedinstven i da je pre smeštaja u Centar imao svoje navike, interesovanja i život koji sada treba „spakovati u kofer“ i uklopiti u novu sredinu u koju dolazi po svom izboru. Stručnom timu, na čijem je čelu, u centru pažnje je, pre svega, čovek i svaki korisnik o kome se vodi posebna briga uvažavajući njihove potrebe i interesovanja koja imaju. Imenovana je ukazala i na aktivnost koju su organizovali za korisnike Centra – putovanje u Crnu Goru u trajanju od 5 dana sa kojeg su se sa puno nezaboravnih uspomena vratili 11.05.2026. godine.                 

Nakon razgovora, posećena je radna terapija u kojoj svoju „radionicu“ ima dugogodišnji korisnik Centra, u kojoj stvara svoja umetnička dela sa kojim je obavljen razgovor. Razgovor je obavljen i sa drugim korisnicima Centra. Teme  o kojima su korisnici razgovarali su: uslovi smeštaja, kvalitet usluga koje imaju, međusobni odnosi i aktivnostima koje su im organizovane u cilju većeg angažovanja i participacije u ostvarivanju interesovanja i želja.