Please select your page
Regionalna kampanja zagovaranja prava dece uljučene u život i/ili rad na ulici „Ulica nije i ne sme biti dom nijednom detetu” danas je zvanično započela i u Republici Srbiji. Pokrenuta u četiri zemlje Balkana povodom 20. novembra, Svetskog dana deteta, ova kampanja ima za cilj da podigne svest lokalne zajednice o postojanju dece koja borave na ulicama grada Novog Sada i da ukaže na načine na koje je ovoj deci potrebno pružiti podršku. 
Uvodnim izlaganjem na današnjoj konferenciji u novosadskom Medija centru Ankica Dragin, saradnica u Pokrajinskom zaštitniku građana - ombudsmanu i jedna od autorki istraživanja ove institucije pod nazivom „Dečje prosjačenju u  Vojvodini” objavljenog 2011. godine, ukazala je ne samo na kontinuitet bavljenja ovim pitanjem prvenstveno u Novom Sadu, nego i na razloge zbog kojih je važno baviti se ovim specifičnim pitanjem u oblasti zaštite prava deteta: 
„Pružanje podrške deci koja borave, odnosno žive ili rade na ulici značajno je zbog toga što se većina njih u ovakvoj situaciji našla prvenstveno zbog loših uslova života u sopstvenim porodicama. Bežeći od zanemarivanja, zlostavljanja, pa i zloupotrebe u krugu porodice, ova deca ulicu i grupu vršnjaka kojoj se najčešće tamo pridružuju doživljavaju kao okruženje koje im, makar provremeno, pruža fizičku, a neretko  i materijalnu sigurnost. Međutim, bez prepoznavanja dece koja žive i rade na ulici od strane društva i pružanja sistemske podrške ovoj posebno ranjivoj grupi dece, boraveći na ulici ona potencijalno postaju žrtve najgrubljih oblika kršenja ljudskih prava, uključujući i trgovinu ljudima.”  
O razlozima za pokretanje ove kampanje, aktivnostima namenjenima deci koja žive i rade na ulici koje su od tada sprovedene u Gradu Novom Sadu, kao i o istraživanjima na ovu temu koja su do sada sprovedena u Vojvodini, u ime Ekumenske humanitarne organizacije, kao jednog od realizatora kampanje u Republici Srbiji, govorili su direktorka organizacije Tinde Djenge Slifka i članovi projektnog tima kampanje Nemanja Vranešević i Tijana Vidović.  
Kampanja „Ulica nije i ne sme biti dom nijednom detetu”, koja će trajati do 5. decembra ove godine, sprovodi se još i u Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Albaniji, u okviru Regionalne mreže za decu uključenu u život i rad na ulici i uz podršku ogranka međunarodne organizacije „Spasimo decu” (Save the Children) za Zapadni Balkan.

Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman već devet godina od nadležnih institucija na teritoriji AP Vojvodine prikuplja podatke o nasilju u porodici. Polazeći od toga da nasilje u porodici predstavlja jedan od najgrubljih vidova kršenja ljudskih prava, Pokrajinski ombudsman upozorava, pre svega odgovorne u institucijama, ali i najširu javnost, da zbog nasilja u porodici najviše trpe žene, deca i stare osobe i ukazuje na to da institucije imaju obavezu da preduzimaju sve zakonom predviđene mere da ih zaštite.

Rezultati istraživanja sprovedenih tokom proteklih devet godina ukazuju na to da je u Vojvodini broj registrovanih slučajeva nasilja u porodici konstantno u porastu. Međutim, nadležne institucije i organi nastavljaju sa izricanjem najblažih sankcija počiniocima. Praksa i pristup institucija rešavanju problema porodičnog nasilja nedovoljno su usaglašeni, a u državnim i pokrajinskim institucijama, još uvek ne postoje ujednačene, kontinuirane i sistematične baze podataka i evidencije o slučajevima nasilja u porodici koje bi omogućile sveobuhvatno sagledavanje i praćenje ovog problema. Samim tim, dovodi se u pitanje i adekvatnost, svrsishodnost i delotvornost preduzetih mera u cilju prevencije i zaštite od nasilja u porodici.

U svetlu današnje rasprave o Predlogu zakona o sprečavanju nasilja u porodici u Narodnoj Skupštini Republike Srbije, rezultati i preporuke istraživanja Pokrajinskog ombudsmana potvrđuju da je ovaj zakon potrebno ne samo usvojiti, nego ga i uskladiti sa Konvencijom Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici, a potom i dosledno primenjivati.

Izveštaj o ovom istraživanju dostupan je na internet stranici Pokrajinskog zaštintika građana – ombudsmanana.


promocija prirucnika AnkicaPovratnici su državljani Srbije koji se, po povratku u Srbiju, suočavaju sa brojnim problemima - od nedostatka elementarnih informacija do socijalne izolacije, kao posledice nedostatka kontakata i nepoznavanja jezika sredine, istaknuto je na današnjoj konferenciji, koju je u novosadskom Medija centru organizovala Ekumenska humanitarna organizacija.  Konferencija je deo projekta „Perspektive jednakih mogućnosti za povratnike po osnovu sporazuma o readmisiji“, koji je pokrenut sa ciljem da se izvrši monitoring i evaluacija lokalnih regulativa i podrži integracija povratnika.

Na konferenciji su predstavljene i dve publikacije: Izveštaj o sprovođenju javnih politika prema povratnicima u Vojvodini i Vodič protiv diskriminacije na lokalnom nivou. O Vodiču, kao praktičnom priručniku koji povratnike informiše o tome zašto je važno da ostvaruju i zaštite svoja prava, kao i kako to mogu da učine,  govorila je njegova autorka Ankica Dragin, samostalna stručna saradnica za odnose sa javnošću i programe saradnje u Pokrajinskom zaštitniku građana – ombudsmanu.


Zamenica pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana za zaštitu prava nacionalnih manjina Eva Vukašinović učestvovala je danas na okruglom stolu „Regulatorna tela i medijski integritet” u organizaciji Novosadske novinarske škole, jedne od članica Medijske opservatorije Jugoistočne Evrope koja okuplja medijska udruženja i organizacije iz 10 evropskih zemalja.

Okrugli sto organizovan je sa namerom da se na osnovu otvorene i kritičke javne debate o transparentnosti i nezavisnosti regulatornih tela, njihovoj ulozi u ostvarivanju javnog interesa svih građana Srbije, pravnom okviru delovanja i mogućnostima za unapređenje njihovog rada u cilju edukacije javnosti o ulozi i nadležnostima regulatornih tela objavi zbirka tekstova učesnica i učesnika okruglog stola.

Uz zamenicu Vukašinović, koja je govorila o ulozi regulatora u ostvarivanju prava nacionalnih manjina na informisanje na maternjem jeziku, i prof dr Dubravku Valić Nedeljković iz Novosadske novinarske škole kao predstavnicu organizatora događaja, na okruglom stolu govorili su i Gordana Janković, šefica odeljenja za medije Misije OEBS u Srbiji, Milan Antonijević iz YUCOM-a, Nedim Sejdinović, predsednik NDNV-a, Petar Jeremić iz UNS-a, Vlado Mareš iz NUNS-a, Siniša Isakov, vanredni profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i jedan od bivših kandidata za člana Saveta REM-a i Ankica Dragin, saradnica u Pokrajinskom zaštitniku građana - ombudsmanu zadužena za praćenje medija i članica Programskog saveta JMU Radio-televizija Vojvodine.


Ovogodišnja Dečja nedelja, čiji slogan je „Neću da brigam, hoću da se igram”, u instituciji Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana obeležena je održavanjem radionica o bezbednom korišćenju interneta u osnovnim školama u Žitištu i Banatskom Karađorđevu.

Radionica, kojoj je Žitištu prisustvoalo oko 160, a u Banatskom Karađorđevu oko 70 učenica u učenika viših odeljenja, zasnovana je na istraživanju Pokrajinskog ombudsmana o eksploataciji dece na internetu. Ovo istraživanje sprovedeno je tokom 2012. i 2013. školske godine u okviru jednog od regionalnih projekata članica Mreže ombudsmana za decu u Jugoistočnoj Evropi, a koji je podržala međunarodna organizacije Spasimo decu (Save the Children International).

Pre početka radionice, prisutnima se obratila zamenica pokrajinskog ombudsmana za zaštitu prava deteta Marija Kordić, koja je osnovcima objasnila značaj institucije zaštitnika građana. O pravilnim načinima komunikacije putem intereta, primerenom i nedoličnom ponašanju prilikom njegovog korišćenja, znacima koji ukazuju na to da je nečija bezbednost na internetu potencijalno ili stvarno ugrožena, vrstama zloupotrebe, naročito dece i mladih, do kojih može doći putem interneta, načinima zaštite i osobama, odnosno mestima na kojima treba zatražiti pomoć sa učenicima su tokom dva školska časa razgovarale saradnice u Pokrajinskom ombudsmanu Ankica Dragin i Marija Miladinović. Učenicima su ovom prilikom podeljene i brošurice projekta o eksploataciji dece na interentu na kojima se radionica bazirala. Uz osnovne savete u vezi sa bezbednim korišćenjem interneta, na brošuri se nalazi i link ka posebnoj veb-stranici Pokrajinskog ombudsmana na kojoj se nalaze detaljne informacije o ovoj temi namenjene kako deci i učenicima, tako i roditeljima i nastavnicima.   

Jučerašnje radionice organizovane su u saradnji sa zaštitnikom građana Opštine Žitište Aleksom Kuzmanom, a prisustvovale su im i predstavnica Misije OEBS u Srbiji Maja Mićić, kao i zaštitnica građana Grada Zrenjanina Ana Kovački i njena zamenica Slavica Mihaljica. 

Fotografija: Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman