Вести
Како су заштита и унапређење права из области здравствене заштите и здравственог осигурања предмет континуираног поступања Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана дана 28.4.2026. године у Градској кући града Зрењанина, Слађана Мандић Миљанић, заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке одржала је састанак са саветницима за заштиту права пацијената и ресорним члановима општинских/градских већа у Средњебанатском округу. Ивана Попов, саветница за заштиту права пацијената Града Зрењанина и др Милош Ковачевић, председник Савета за здравље у Зрењанину су као особе са највише искуства у раду дали велики допринос да састанак буде успешан и користан за све учеснике.
Циљ састанка је утврђивање проблема са којима се саветници суочавају у раду, а након тога кроз заједнички разговор и проналажење најбољих решења у циљу заштите права пацијената. Заменица покрајинске заштитнице грађана – омбудсманке ће до краја текуће године организовати састанке и у другим окрузима АП Војводине на ову тему како би се прикупиле свеобухватне информације и евентуално донеле одговарајуће препоруке.
У Новом Саду је обележен Дан сећања на депортацију Јевреја у злогласне логоре смрти. Пре 82 године, више од 3.000 Јевреја је било прво заточено у Синагоги, да би одатле усиљеним маршом кроз пола града дошли до тадашње железничке станице (простор данашње Лиманске пијаце у Новом Саду) и укрцани у вагоне који су их одвели у логоре Аушвиц и Треблинку.
Венце код спомен плоче новосадске синагоге су положили представници амбасаде Републике Немачке, републичких, покрајинских и градских институција, као и свих јеврејских општина и Савеза јеврејских општина Републике Србије.
Покрајински заштитник грађана – омбудсман присуствовао је дана 22. априла 2026. године завршној конференцији прекограничног пројекта Interreg IPA Србија-Мађарска „Караван солидарности: Међугенерацијско путовање за права старијих особа“. Конференција је одржана у Француском институту у Новом Саду, у организацији Установе за образовање и културу, Културни центар „Младост“ Футог, уз подршку Европске куће у Новом Саду.
Циљ конференције био је представљање остварених резултата пројекта, размена искустава стечених кроз театарски рад са међугенерацијском заједницом, као и формулисање препорука за унапређење системске подршке особама које живе са деменцијом и њиховим породицама.
Пројекат „Караван солидарности“ усмерен је на превазилажење дискриминације старијих особа у пограничним подручјима. Кроз различите активности, од заговарања и примене позоришних техника до организације фестивала, каравана и кампања у дигиталном и јавном простору пројекат ставља посебан акценат на изазове са којима се суочавају особе оболеле од деменције и њихове породице.
Покрајински заштитник грађана – омбудсман, у својству координатора Мреже „Живот без насиља“, организовао је у периоду од 21. до 23. априла 2026. године на Палићу тродневни Тренинг за тренере на тему родне равноправности, са посебним фокусом на превенцију и сузбијање насиља у породици.
Обука је окупила чланове и чланице Координационог тима Мреже – запослене у покрајинским секретаријатима, Покрајинском заводу за социјалну заштиту, Заводу за равноправност полова и Покрајинском заштитнику грађана – омбудсману.
Потреба за овим видом стручног усавршавања проистекла је из закључака Стратешког састанка Мреже одржаног 2024. године у Врднику, након чега је ова активност уврштена у Акциони план Мреже за период 2025–2026. године.
Програм је реализовала Снежана Павловић, акредитована предавачица Националне академије за јавну управу. Кроз интерактивне методе и симулације, учесници и учеснице унапредили су своје вештине за рад са одраслима обухватајући методику и дизајн обука из области заштите од насиља, вештине јавног наступа и комуникационе технике.
Организацијом овог тренинга, Покрајински заштитник грађана – омбудсман наставља да пружа системску подршку стручном развоју носилаца активности унутар Мреже „Живот без насиља“, са циљем ефикаснијег институционалног одговора на насиље у породици на територији АП Војводине.



Покрајинска заштитница грађана - омбудсманка доц. др Драгана Ћорић је учествовала на Округлом столу поводом Нацрта измена и допуна Закона о забрани дискриминације, који је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог Републике Србије, у оквиру јавне расправе поводом овог Нацрта.
Нацртом се предвиђају бројни нови механизми заштите људских права грађана, посебно од дискриминације и даје се коначно могућност Поверенику за равноправност да по службеној дужности, на основу сазнања из медија и других извора покрене поступак утврђивања постојања дискриминације (тренутно је то могуће само на основу притужбе лица које трпи дискриминацију).
Јавна расправа се завршава 29. априла 2026. године.
Истог дана, Омбудсманка је учествовала и на семинару који је организовало Удружење омбудсмана Србије, под називом „Јачање капацитета локалних омбудсмана у Републици Србији“. Једна од тема на семинару је била важност доношења закона о локалним омбудсманима будући да је њихов положај и статус регулисан са неколико чланова у Закону о локалној самоуправи, те локалне самоуправе својим одлукама самостално уређују начин избора, услове за избор положај и овлашћења локалних омбудсмана.
Због тога, из најбољих намера, долази до неуједначености у регулисању статуса локалних омбудсмана и важно је путем јединственог, специјалног закона уједначити њихов положај.
Подршку доношењу посебног закона о локалним омбудсманима је исказао и мр Зоран Пашалић, Заштитник грађана Републике Србије, говорећи о томе на споменутом семинару.
